RoadOne Cavalry HP All Season P255/50R20 109V Passenger Tire
SKU: WM-502545480 Category:
Description
RoadOne Cavalry HP P255/50R20 109V
OVERVIEW
RoadOne Cavalry HP 255/50R20 120 Tire
Fits:
2003-05 Land Rover Range Rover HSE
2021 Audi e-tron Quattro Technik
2022-23 Audi e-tron Quattro Chronos Edition
2022-23 INFINITI QX60 Sensory
2012 Land Rover Range Rover Autobiography
2020-23 Audi e-tron Sportback Technik
2022-23 Audi e-tron S Sportback Prestige
2022-23 Audi e-tron S Prestige
2023 Honda Pilot TrailSport
and more – add your vehicle to our fit widget to check
Specifications
Tire Diameter: 20 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: 255/50R20
Brand: Roadone
Vehicle Type: CUV, Car, Crossover & Minivan, Sport Utility Vehicle
Tire Width: 255 mm
Tire Aspect Ratio: 50
Wheel Diameter: 20 in
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: H
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 103
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 440 A A