RoadOne Cavalry HP All Season P225/65R17 102H Passenger Tire
SKU:
WM-468927672
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry HP P225/65R17 102H
OVERVIEW
- Tread formulation is designed for long wear and enhanced traction
- Radial construction
- Twin steel belts boost stability
- Size: P225/65R17
- Load Range: SL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 225/65R17
Brand: Roadone
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 65
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 40000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: H
Tire Type: Performance Tires
Tire Load Index: 102
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 440AA
Tire Treadwear Rating: 440
Tread Depth: 0 in