RoadOne Cavalry HP All Season P225/60R17 99H Passenger Tire
SKU:
WM-483105290
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry HP P225/60R17 99H
OVERVIEW
- Tread formulation is designed for long wear and enhanced traction
- Radial construction
- Twin steel belts boost stability
- Size: P225/60R17
- Load Range: SL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 27.64 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Wet or Dry, Low Maintenance, All-Weather, High-Speed
Tire Size: P225/60R17
Brand: Roadone
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 60
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: H
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 99
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 400 A A