RoadOne Cavalry HP All Season P225/50R17 94V Passenger Tire
SKU:
WM-6382120013
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry HP P225/50R17 94V
OVERVIEW
- All-season tread
- Black sidewall
- Tread channels airwaves through the footprint, offering a comfortable driving experience
- Twin steel belts boost stability
- Tread formulation is designed for long wear and enhanced traction
- Size: P225/50R17
- Load Range: SL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
- https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/15609/_33.jpg
- https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/15609/_19.jpg
Specifications
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 225/50R17
Brand: Roadone
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 50
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: V
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 94
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 520 A A