SKU:
WM-907143114
Category: TIRENOADS
Description
- Cosmo TigerTail P215/65R16 114T Passenger Tire
- Asymmetrical Tread Pattern
- Optimized Tread Block Pitch Variation
- Consistent Road Contact
- Durable Tread Compound
Specifications
Tire Diameter: 0 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Universal Fit
Tire Size: P215/65R16
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 215 mm
Tire Aspect Ratio: 65
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: T
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 114
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 360 A A
Tire Treadwear Rating: 360
Tread Depth: 0 in