Cosmo TigerTail All Season P215/60R17 100V XL Passenger Tire
SKU:
WM-646484838
Category: TIRENOADS
Description
Cosmo TigerTail P215/60R17 100V XLOVERVIEWHit the road with Cosmo confidence thanks to the TigerTail passenger tire that brings top value and performance to everyday driving. Available in a wide range of sizes and widths, and tested on the endurance racing circuit, the TigerTail is a dependable, durable and high-quality tire for the daily commute, the road trip, and anything else life may throw at you!
- Designed for use on performance-oriented coupes and sedans
- Deep tread pattern allows for consistent traction and performance
- Notched shoulders are designed to boost cornering abilities
Specifications
Tire Diameter: 17
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P215/60R17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 215 mm
Tire Aspect Ratio: 60
Wheel Diameter: 22 in