Cosmo TigerTail All Season P285/45R19 111V XL Passenger Tire
SKU: WM-247041341 Category:
Description
Cosmo TigerTail P285/45R19 111V XLOVERVIEWHit the road with Cosmo confidence thanks to the TigerTail passenger tire that brings top value and performance to everyday driving. Available in a wide range of sizes and widths, and tested on the endurance racing circuit, the TigerTail is a dependable, durable and high-quality tire for the daily commute, the road trip, and anything else life may throw at you!
  • Designed for use on performance-oriented coupes and sedans
  • Deep tread pattern allows for consistent traction and performance
  • Notched shoulders are designed to boost cornering abilities
Specifications
Tire Diameter: 19
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P285/45R19
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 285 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 19 in
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: V
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 111
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 360 A A