Cosmo MuchoMacho All Season P205/45ZR17 88W XL Passenger Tire
SKU:
WM-203735345
Category: TIRENOADS
Description
- All-season tread
- Black sidewall
- Offers drivers a long tread life for more miles
- Superior Wet Traction and Hydroplaning Resistance
- Durability and Longevity
Specifications
Tire Diameter: 24.2 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Universal Fit
Tire Size: P205/45ZR17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 205 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 30000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: W
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 88
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in