Cosmo MuchoMacho All Season P215/55R17 98W XL Passenger Tire
SKU:
WM-597709105
Category: TIRENOADS
Description
Cosmo MuchoMacho P215/55R17 98W XLOVERVIEWFavored by professional drivers across the world, and professional commuters across the street alike, the MuchoMacho combines value with performance and superior control in dry and wet conditions. Sport driving characteristics and stability at high speeds make this tire the favorite for today’s vehicles.
- All-season tread
- Black sidewall
- Offers drivers a long tread life for more miles
- Stiff center rib provides stability and responsiveness
- Rigid shoulder blocks deliver track cornering in any conditions
- Asymmetrical tread pattern provides wet and dry control
- Multiple shoulder sipes reduce road noises and fend off irregular wear
- Four channel grooves evacuate water from the tread to lower the risk of hydroplaning
Specifications
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P215/55R17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 215 mm
Tire Aspect Ratio: 55
Wheel Diameter: 17 in