Cosmo MuchoMacho All Season P205/40ZR17 84W XL Passenger Tire
Cosmo MuchoMacho P205/40ZR17 84W XL
OVERVIEW
- Stiff center rib provides stability and responsiveness
- Rigid shoulder blocks deliver track cornering in any conditions
- Asymmetrical tread pattern provides wet and dry control
- Multiple shoulder sipes reduce road noises and fend off irregular wear
- Four channel grooves evacuate water from the tread to lower the risk of hydroplaning
- Size: P205/40ZR17
- Load Range: XL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P205/40ZR17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 205 mm
Tire Aspect Ratio: 40
Wheel Diameter: 17 in