Sigma Trail Guide A/T All Terrain LT235/85R16 120/116R E Light Truck Tire
SKU: WM-981605581 Category:
Description
Sigma Trail Guide A/T LT235/85R16 120/116R E
OVERVIEW
    • Designed for use on Jeeps, light trucks, and SUVs
    • Aggressive tread pattern allows for solid traction and performance on and off road
    • Tough rubber compound boosts strength and durability to promote a longer tread life
    • Rim/Wheel is not included with purchase
  • Size: LT235/85R16
  • Load Range: E
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: All-Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 235/85R16
Brand: Sigma
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 235 mm
Tire Aspect Ratio: 85
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 50000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: R
Tire Type: Light Truck Tires
Tire Load Index: 120
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 500 A B