Sigma Trail Guide A/T All Terrain LT225/75R16 115S E Light Truck Tire
SKU: WM-801502192 Category:
Description
Sigma Trail Guide A/T LT225/75R16 115S E
OVERVIEW
    • Designed for use on Jeeps, light trucks, and SUVs
    • Aggressive tread pattern allows for solid traction and performance on and off road
    • Tough rubber compound boosts strength and durability to promote a longer tread life
    • Rim/Wheel is not included with purchase
  • Size: LT225/75R16
  • Load Range: E
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
  • https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/13463/_8.jpg
  • https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/13463/_9.jpg
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: All-Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 225/75R16
Brand: Sigma
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 75
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: S
Tire Type: Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index: 115
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 500 A B