RoadOne Cavalry H/T All Season LT235/85R16 120/116R E Light Truck Tire
SKU:
WM-905943819
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry H/T LT235/85R16 120/116R E
OVERVIEW
Get dependable all season traction for your light truck or SUV with the RoadOne Cavalry H/T.
- Designed for use on SUVs and light trucks
- Backed by a 60,000 mile limited manufacturer tread life
- Four wide circumferential grooves to channel water away from contact patch
- Tread pitch is computer tuned for low noise
- Engineered with a reinforced construction that enhances strength and durability
- Size: LT235/85R16
- Load Range: E
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 235/85R16
Brand: Roadone
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 235 mm
Tire Aspect Ratio: 85
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: R
Tire Type: Light Truck Tires
Tire Load Index: 116
Tire Treadwear Rating: 0
Tread Depth: 14.11 in