RoadOne Cavalry H/T All Season LT225/75R16 115/112Q E Light Truck Tire
SKU:
WM-251540978
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry H/T LT225/75R16 115/112Q E
OVERVIEW
Get dependable all season traction for your light truck or SUV with the RoadOne Cavalry H/T.
- Designed for use on SUVs and light trucks
- Backed by a 60,000 mile limited manufacturer tread life
- Four wide circumferential grooves to channel water away from contact patch
- Tread pitch is computer tuned for low noise
- Engineered with a reinforced construction that enhances strength and durability
- Size: LT225/75R16
- Load Range: E
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
- https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/15419/_8.jpg
- https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/15419/_7.jpg
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 225/75R16
Brand: Roadone
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 75
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: S
Tire Type: Light Truck Tires
Tire Load Index: 115
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 0
Tire Treadwear Rating: 0
Tread Depth: 0 in