Cosmo MuchoMacho P275/30ZR19 96Y Tire
SKU: WM-964947690 Category:
Description
  • All-season tread
  • Black sidewall
  • Offers drivers a long tread life for more miles
  • Superior Wet Traction and Hydroplaning Resistance
  • Durability and Longevity
Specifications
Tire Diameter: 25.4 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Universal Fit
Tire Size: P275/30ZR19
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 275 mm
Tire Aspect Ratio: 30
Wheel Diameter: 19 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: Y
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 96
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in