Cosmo MuchoMacho All Season P245/45ZR19 102Y XL Passenger Tire
SKU:
WM-684932281
- Size: P245/45ZR19
- Load Range: XL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 19 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P245/45ZR19
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 245 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 19 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: Y
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 102
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in