Cosmo MuchoMacho All Season P225/45R17 94W XL Passenger Tire
SKU:
WM-238348528
Category: TIRENOADS
Description
Cosmo MuchoMacho P225/45R17 94W XLOVERVIEWFavored by professional drivers across the world, and professional commuters across the street alike, the MuchoMacho combines value with performance and superior control in dry and wet conditions. Sport driving characteristics and stability at high speeds make this tire the favorite for today’s vehicles.
- All-season tread
- Black sidewall
- Offers drivers a long tread life for more miles
- Stiff center rib provides stability and responsiveness
- Rigid shoulder blocks deliver track cornering in any conditions
- Asymmetrical tread pattern provides wet and dry control
- Multiple shoulder sipes reduce road noises and fend off irregular wear
- Four channel grooves evacuate water from the tread to lower the risk of hydroplaning
Specifications
Tire Diameter: 17
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: 225/45R17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: W
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 94
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in