Travelstar EcoPath A/T All Terrain LT235/75R15 104/101R C Light Truck Tire
SKU: WM-920084526 Category:
Description
Travelstar EcoPath A/T LT235/75R15 104/101R C
OVERVIEW
    • An all-terrain tire designed for use on Jeeps, light trucks, and SUVs
    • Black sidewall
    • Backed by a 50,000 miles limited manufacturer tread life warranty
    • Aggressive tread pattern allows for solid traction on and off road
  • Size: LT235/75R15
  • Load Range: C
Specifications
Tire Diameter: 15 in
Tire Terrain: All-Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 235/75R15
Brand: Travelstar
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 235 mm
Tire Aspect Ratio: 75
Wheel Diameter: 15 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: R
Tire Type: Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index: 104
Tire Treadwear Rating: 0
Tread Depth: 15.75 in