Starfire Solarus AP All Terrain LT225/75R16 115/112R E Light Truck Tire
SKU: WM-3557883101 Category:
Description
Starfire Solarus AP LT225/75R16 115/112R E
OVERVIEW
    • Rim/Wheel is not included with purchase
    • Zigzag tread pattern disrupts air flow through the tread, reducing noise for a quiet ride
    • Wet and snow traction is strengthened by full-depth biting edges or “sipes”
  • Size: LT225/75R16
  • Load Range: E
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: All-Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 225/75R16
Brand: Starfire
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 75
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 50000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: R
Tire Type: Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index: 115
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 500 A B