SKU:
WM_199425824
Category: TIRENOADS
Description
About this item
Product details
- Tire Size: ST205/75R14; ST 205/75R14; ST205/75 R14; ST 205/75 R14; 205/75R14
- Brand: FREE COUNTRY
- Ply Rating: 8
- Load Range: D
- Speed Rating: N — up to 88 mph
- Overall Diameter: 26.1″
- Section Width: 205 mm
- Tread Depth: 9/32″
- Max Load – Single Tire: 2040lbs@65psi
- Rim Width: 5.5″
- Weight: 26lbs
Specifications
More details
Tire Diameter
26.1 in
Construction Type
Radial
Features
Heavy-Duty
Tire Size
ST205/75R14
Brand
FREE COUNTRY
Vehicle Type
Trailer
Tire Width
205
Tire Aspect Ratio
75
Wheel Diameter
14 in
Tire Season
All-Season
Has Warranty
Y
Tire Type
Trailer Tires
Tire Load Index
105
Tread Depth
0.28 in