Sceptor 4XS Passenger All-Season P235/65R16 T Tire
SKU: WM_636263236 Category:
Description
About this item
Product details
Sceptor 4XS P235/65R16 103T
OVERVIEW
    • Designed for use on coupes, sedans, CUVs, and SUVs
    • Backed by a 45,000 mile limited manufacturer tread life
    • Built with advanced siping technology provides traction on both wet and dry surfaces
    • Solid tread compound and new-gen design help promote long, even wear
  • Size: P235/65R16
  • Load Range: SL
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
Specifications
More details
Tire Diameter
16 in
Tire Terrain
Highway Terrain
Construction Type
Radial
Features
Fits Multiple Makes And models, Replacement
Tire Size
235/65R16
Brand
Sceptor
Vehicle Type
Car
Tire Width
235 mm
Tire Aspect Ratio
65
Wheel Diameter
16 in
Warranty Distance
45000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
T
Has Warranty
Y
Tire Type
Passenger Car Tires
Tire Load Index
103
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
440 A A