RoadOne Cavalry A/S All Season P205/65R16 95H Passenger Tire
SKU:
WM-182226759
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Cavalry A/S P205/65R16 95H
OVERVIEW
The RoadOne Cavalry A/S is a solid choice in a replacement all season tire for your vehicle.
- Four wide circumferential grooves and solid center rib to boost wet traction
- Radial construction
- Backed by a 50,000 mile limited manufacturer tread life warranty
- Size: P205/65R16
- Load Range: SL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Wet or Dry, Low Maintenance, All-Weather
Tire Size: 205/65R16
Brand: Roadone
Vehicle Type: Car
Tire Width: 205 mm
Tire Aspect Ratio: 65
Wheel Diameter: 16 in
Warranty Distance: 50000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: H
Tire Type: Touring Tires
Tire Load Index: 95
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 0
Tire Treadwear Rating: 600
Tread Depth: 0 in