RoadOne Aethon MT Mud Terrain LT235/75R15 104/101Q C Light Truck Tire
SKU:
WM-668912943
Category: TIRENOADS
Description
RoadOne Aethon MT LT235/75R15 104/101Q C
OVERVIEW
- Directional mud terrain tread pattern with chevron design in central blocks
- Reinforced tread and sidewall to resist punctures, chips, cuts
- Offers drivers solid traction and performance on any terrain
- Size: LT235/75R15
- Load Range: C
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 15 in
Tire Terrain: Mud Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: 235/75R15
Brand: Roadone
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 235 mm
Tire Aspect Ratio: 75
Wheel Diameter: 15 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: Q
Tire Type: Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index: 104
Tire Treadwear Rating: 0
Tread Depth: 17.3 in