Radar Renegade R7 M/T Mud Terrain LT35X12.50R22 117Q E Light Truck Tire
SKU: WM_630748071 Category:
Product details
Radar Renegade R7 M/T LT35X12.50R22 117Q E
OVERVIEW
    • Designed for use on SUVs and light trucks
    • Reinforced 3-ply casing construction strengthens the tire to resist damage
    • State-of-the-Art stone ejector technology prevents stone retention and subsequent tire damage
  • Size: LT35X12.50R22
  • Load Range: E
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
  • https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/17281/_8.jpg
  • https://d264zkh2jf9zt2.cloudfront.net/17281/_9.jpg
Tire Diameter
22 in
Tire Terrain
Mud Terrain
Features
Durable Construction
Tire Size
LT35X12.50R22
Brand
Radar
Tire Width
35
Tire Aspect Ratio
13
Wheel Diameter
22 in
Warranty Distance
0 miles
Tire Speed Rating
Q
Has Warranty
Y
Tire Type
Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index
117
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
0
Tire Treadwear Rating
300
Tread Depth
20.2 in
Assembled Product Weight
68.4 lb
Model
Renegade R7 M/T RZD0062
Manufacturer Part Number
RZD0062
Manufacturer
Radar
Assembled Product Dimensions (L x W x H)
34.00 x 34.00 x 12.00 in