Otani KC2000 UHP P245/40R18 97W Passenger Tire
SKU: WM-150686339 Category:
Description
  • Special groove design minimizes noise
  • Unique rubber delivers commanding wet and dry grip
  • Siping pattern minimizes uneven tread wear
Fits:
2006-12 Mercedes-Benz E350 4Matic
2002-03 Lexus SC430 Base
2008-09 BMW 528i Base
2011-14 Subaru Impreza WRX STI Limited
2008-09 Subaru Impreza WRX STI
2013 Audi A4 Quattro Premium Plus
2008 Audi A4 Quattro Base
2006 Nissan 350Z Grand Touring
1998-2003 Mercedes-Benz SL500 Base
2019 Audi A4 Titanium
2017-18 Subaru WRX Sport-tech
2006 Mercedes-Benz CLS500 Base
2015 Audi A4 Prestige
2004-07 BMW 530i Base
2008 BMW 535i Base
2007-11 Lexus GS350 Base
2016 Subaru WRX Premium
2011 Audi A4 Base
2017-18 Audi A4 Progressiv
2020 Subaru WRX Sport-tech RS
2003 Mercedes-Benz E320 4Matic
2008 BMW 528xi Base
2008 BMW 535xi Base
and more – add your vehicle to our fit widget to check
Specifications
Tire Diameter: 25.8 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: 245/40R18
Brand: Otani
Vehicle Type: Car
Tire Width: 245 mm