Nitto Ridge Grappler LT 33X12.50R18 Load F 12 Ply AT A/T All Terrain Tire
SKU: WM_944082827 Category:
Product details
Nitto Ridge Grappler LT33X12.50R18 122Q F
OVERVIEW
    • Designed for use on light trucks and SUVs
    • Staggered shoulder lugs deliver superior traction off-road
    • Variable pitch tread pattern provides a smooth and quiet ride on the highway
  • Size: LT33X12.50R18
  • Load Range: F
Tire Diameter
18 in
Tire Terrain
All-Terrain
Features
Smooth
Tire Size
33X12.50R18
Brand
Nitto
Tire Width
33 in
Tire Aspect Ratio
12.5
Wheel Diameter
18 in
Warranty Distance
0 miles
Tire Speed Rating
Q
Tire Type
Light Truck Tires
Tire Load Index
122
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
560 A A
Tire Traction Rating
A
Tire Treadwear Rating
560
Tread Depth
18.3
Assembled Product Weight
69.68 lb
Model
Ridge Grappler 217190
Manufacturer Part Number
217190
Manufacturer
Nitto
Assembled Product Dimensions (L x W x H)
33.00 x 33.00 x 12.00 in