Nitto Recon Grappler A/T All Terrain LT37X11.50R17 128R D Light Truck Tire
SKU:
WM_1430030542
Category: TIRENOADS
Description
About this item
Product details
Nitto Recon Grappler A/T LT37X11.50R17 128R D
OVERVIEW
- Backed by a 55,000 mile limited manufacturer tread life warranty for LT and Flotation metric sizes
- Zigzag center and shoulder grooves provide biting edges for extra traction
- Staggered shoulder lugs increase traction in off road conditions
- Deep sidewall lugs provide an aggressive appearance
- Wide and narrow grooves reduce noise levels and increase traction
- Reinforced block foundation improved rigidity to reduce flex for stable dry performance
- Size: LT37X11.50R17
- Load Range: D
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
More details
Tire Diameter
17 in
Tire Terrain
All-Terrain
Construction Type
Radial
Features
Wet or Dry, Low Maintenance, All-Weather
Tire Size
LT37X11.50R17
Brand
Nitto
Vehicle Type
Light Truck
Tire Width
37 in
Tire Aspect Ratio
11.5
Wheel Diameter
17 in
Warranty Distance
55000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
R
Has Warranty
Y
Tire Type
Light Truck Tires
Tire Load Index
128
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
Standard
Tread Depth
16.9 in