Landsail LS588 UHP 225/40R18 92 W Tire Fits: 2014-15 Honda Civic Si, 2013 Toyota Corolla LE
SKU: WM-311979643 Category:
Description
Premium TIre Line
Landsail LS588 UHP P225/40R18 92 W
Fits:
2017 Honda Civic Si
2017-19 Chevrolet Cruze Diesel
2020 Toyota Corolla SE Nightshade
2021-22 Toyota Corolla XSE Apex
2014-16 Dodge Dart GT
2016 Chevrolet Cruze Premier
2013 Dodge Dart R/T
2017-18 Volkswagen Jetta GLI
2017 Hyundai Elantra Sport
2015-16 Volkswagen Jetta GLI Autobahn
2018 Hyundai Elantra Sport Tech
2014 Volkswagen Jetta GLI
2007-08 Scion tC Spec
2019-20 Hyundai Elantra Sport
2005-06 Scion tC Base
2016-17 Lexus IS200t F Sport
2014-19 Mercedes-Benz CLA250 4Matic
2006-09 Lexus IS250 Base
2019-22 Subaru Impreza Sport
2013 Volkswagen Jetta TDI Premium
2009-10 Mercedes-Benz C300 4Matic Luxury
2005-06 BMW 330i Base
2016 Hyundai Veloster Rally Edition
and more – add your vehicle to our fit widget to check
Specifications
Tire Diameter: 18 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P225/40R18
Brand: Landsail
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 40
Wheel Diameter: 18 in
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: W
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 92
Tread Depth: 0 in