Hankook Dynapro A/T2 RF11 All-Terrain Tire – LT265/75R16 LRE/10ply
SKU:
WM_840743036
Category: TIREBELOW200
Description
About this item
Product details
Hankook Dynapro AT2 (RF11) LT265/75R16 123/120S E
OVERVIEW
- Wider tread and an advanced footprint evenly distribute stress for a longer tread life
- Specially formulated rubber compound increases mileage and enhanced cut and chip resistance
- Tie bar between the shoulder improves ride comfort
- Step block edge technology reduces road noise
- Locking shoulder lugs enhance off-road traction
- Biting block edge provides better snow performance
- Multi-directional grooves and sipes create better traction in any direction
- Size: LT265/75R16
- Load Range: E
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
More details
Tire Diameter
16 in
Tire Terrain
All-Terrain
Construction Type
Radial
Features
Fits Multiple Makes And models
Tire Size
265/75R16
Brand
Hankook
Vehicle Type
Car
Tire Width
265 mm
Tire Aspect Ratio
75
Wheel Diameter
16 in
Warranty Distance
60000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
S
Has Warranty
Y
Tire Type
Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index
123
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
0
Tire Traction Rating
A
Tire Treadwear Rating
0
Tread Depth
15.8 mm