GT Radial Savero HT2 Highway P265/65R17 110T Light Truck Tire
SKU: WM-51007404 Category:
Description
GT Radial Savero HT2 P265/65R17 110T
OVERVIEW
  • Size: P265/65R17
  • Load Range: SL
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Fits Multiple Makes And models
Tire Size: P265/65R17
Brand: GT Radial
Vehicle Type: Light Truck
Tire Width: 265 mm
Tire Aspect Ratio: 65
Wheel Diameter: 17 in
Warranty Distance: 50000 miles
Tire Season: Summer
Tire Speed Rating: T
Has Warranty: Y
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 110
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 520 A B