Fuzion Highway All Season LT265/75R16 123R E Light Truck Tire
SKU: WM_1466635814 Category:
Description
About this item
Product details
Fuzion Highway LT265/75R16 123R E
OVERVIEW
    • All-season highway truck tire
    • Engineered to offer a quieter ride
    • Special tread design provides resistance to hydroplaning and greater traction in the snow
    • Backed by a 50,000 mile limited manufacturer tread life warranty
    • Extra siping within the tread bites into the road to increase grip
  • Size: LT265/75R16
  • Load Range: E
Specifications
More details
Tire Diameter
17 in
Tire Terrain
All-Terrain
Construction Type
Radial
Tire Size
265/75R16
Brand
Fuzion
Vehicle Type
Light Truck
Tire Width
265 mm
Tire Aspect Ratio
75
Wheel Diameter
16 in