Cosmo RC-17 P195/55R16 87V Tire
SKU: WM-935852607 Category:
Description
    • All-season tread
    • Black sidewall
    • 45,000 mile limited manufacturer tread life warranty
    • All-season tread
    • Black sidewall
    Fits:
    2007 Toyota Corolla CE
    2008 Toyota Corolla LE
    2003-06 Nissan Sentra SE-R
    2012 Nissan Versa 1.8 SL
    2010-11 Nissan Versa SL
    2015-19 Nissan Versa Note SR
    2012-15 Mini Cooper Coupe S
    2014-17 Nissan Versa 1.6 SL
    2014 Nissan Versa Note SL
    2002-07 Mini Cooper Base
    2008-11 Mini Cooper S Clubman
    2011 Honda CR-Z EX
    2002 Nissan Sentra SE-R Spec V
    2016-19 Mini Cooper Base
    2009-11 Nissan Cube Krom
    2000-01 Nissan Sentra SE
    2020-23 Mini Cooper SE
    2012-13 Honda CR-Z Premium
    2012-14 Nissan Cube SL
    2014-15 Honda CR-Z EX
    2016 Honda CR-Z EX-L
    and more – add your vehicle to our fit widget to check
Specifications
Tire Diameter: 16 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P195/55R16
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 195 mm
Tire Aspect Ratio: 55
Wheel Diameter: 16 in