Cosmo RC-17 All Season P185/55R15 82V Passenger Tire
SKU: WM-975628691 Category:
Description
    • All-season tread
    • Black sidewall
    • 45,000 mile limited manufacturer tread life warranty
      • Backed by a 45,000 mile limited manufacturer tread life warranty
      • Diamond groove tread pattern provides traction in wet and dry weather
      • Multi-sipe shoulder reduces noise and irregular wear
      • Grooves channel water out of the tire to resist hydroplaning
      • 3D block design boosts wet and dry control
    • Size: P185/55R15
    • Load Range: SL
    • Product May Vary From Picture
    • Wheel/Rim Not Included
    Fits:
    2012 Fiat 500 c Gucci
    2013-15 Fiat 500 c Lounge
    2006-11 Chevrolet Aveo LT
    2007-08 Chevrolet Aveo5 LS
    2012-14 Mazda 2 GX
    2017-18 Fiat 500 c Lounge
    2000-05 Toyota MR2 Spyder Base
    2009-11 Chevrolet Aveo5 LT
    2016 Fiat 500 c Easy
    2009-10 Pontiac G3 Base
    2011 Mazda 2 Yozora
    2014-16 Chevrolet Spark EV LT
    2019 Fiat 500 E-Sport
    1990-92 Volkswagen Jetta GTX 16-V
    and more – add your vehicle to our fit widget to check
Specifications
Tire Diameter: 15
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P185/55R15
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 185 mm
Tire Aspect Ratio: 55
Wheel Diameter: 15 in
Warranty Distance: 45000 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: V
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 82
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 500 A A