Cosmo MuchoMacho All Season P255/35R18 94Y XL Passenger Tire
SKU:
WM-536573974
Category: TIRENOADS
Description
- All-season tread
- Black sidewall
- Offers drivers a long tread life for more miles
- Superior Wet Traction and Hydroplaning Resistance
- Durability and Longevity
Specifications
Tire Diameter: 24.9 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Features: Universal Fit
Tire Size: P255/35R18
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 255 mm
Tire Aspect Ratio: 35
Wheel Diameter: 18 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: Y
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 94
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in