Cosmo MuchoMacho All Season P245/45ZR17 99W XL Passenger Tire
SKU:
WM-135043386
Category: TIRENOADS
Description
Cosmo MuchoMacho P245/45ZR17 99W XLOVERVIEWFavored by professional drivers across the world, and professional commuters across the street alike, the MuchoMacho combines value with performance and superior control in dry and wet conditions. Sport driving characteristics and stability at high speeds make this tire the favorite for today’s vehicles.
- All-season tread
- Black sidewall
- Offers drivers a long tread life for more miles
Specifications
Tire Diameter: 17 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P245/45ZR17
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 245 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 17 in