Cosmo MuchoMacho All Season P225/45ZR18 95Y XL Passenger Tire
SKU:
WM-138362725
Category: TIRENOADS
Description
- Stiff center rib provides stability and responsiveness
- Rigid shoulder blocks deliver track cornering in any conditions
- Asymmetrical tread pattern provides wet and dry control
- Multiple shoulder sipes reduce road noises and fend off irregular wear
- Four channel grooves evacuate water from the tread to lower the risk of hydroplaning
- Size: P225/45ZR18
- Load Range: XL
- Product May Vary From Picture
- Wheel/Rim Not Included
Specifications
Tire Diameter: 18 in
Tire Terrain: Highway Terrain
Construction Type: Radial
Tire Size: P225/45ZR18
Brand: Cosmo
Vehicle Type: Car
Tire Width: 225 mm
Tire Aspect Ratio: 45
Wheel Diameter: 18 in
Warranty Distance: 0 miles
Tire Season: All-Season
Tire Speed Rating: Y
Tire Type: Passenger Car Tires
Tire Load Index: 95
Uniform Tire Quality Grade (UTQG): 300 AA A
Tire Treadwear Rating: 300
Tread Depth: 7.6 in