Bridgestone Dueler A/T REVO 3 LT 285/70R17 Load E 10 Ply AT All Terrain Tire
SKU: WM_330269070 Category:
Description
About this item
Product details
Bridgestone Dueler A/T Revo 3 LT285/70R17 121/118R E
OVERVIEW
    • Backed by a 60,000 mile limited manufacturer tread life
    • Stepped grooves enhance rigidity and traction
    • Aggressive, all-terrain tread pattern for strong traction on- and off-road
  • Size: LT285/70R17
  • Load Range: E
  • Product May Vary From Picture
  • Wheel/Rim Not Included
Specifications
More details
Tire Diameter
17 in
Tire Terrain
All-Terrain
Construction Type
Radial
Features
Fits Multiple Makes And models
Tire Size
285/70R17
Brand
Bridgestone
Vehicle Type
Light Truck
Tire Width
285 mm
Tire Aspect Ratio
70
Wheel Diameter
17 in
Warranty Distance
50000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
R
Tire Type
Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index
121
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
540 A B