BFGoodrich Radial T/A Performance All-Season Tire P195/60R15 87S
SKU:
WM_131129944
Category: TIREBELOW200
Description
About this item
Product details
- Tire Style: Radial T/A
- Size: P195/60R15
- Raised White Letter
- Classic Appearance
- Excellent Wet & Dry Performance
Specifications
More details
Tire Diameter
15 in
Tire Terrain
Highway Terrain
Construction Type
Radial
Features
Wet or Dry, Low Maintenance, All-Weather
Tire Size
P195/60R15
Brand
BF Goodrich
Vehicle Type
Car
Tire Width
195 mm
Tire Aspect Ratio
60
Wheel Diameter
15 in
Warranty Distance
0 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
S
Has Warranty
Y
Tire Type
Passenger Car Tires
Tire Load Index
87
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
400AB
Tire Traction Rating
B
Tire Treadwear Rating
400
Tread Depth
11/32
Assembled Product Weight
21.3 lb
Model
96408
Manufacturer Part Number
Manufacturer
BF Goodrich
Assembled Product Dimensions (L x W x H)
23.00 x 8.00 x 23.00 in