BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 All-Season LT245/75R17/E 121/118S Tire
About this item
Product details
BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 All-Season Tire
[2] Exceeds Rubber Manufacturer Association Severe Snow Traction Requirements.
More details
Tire Diameter
31.5 in
Tire Terrain
Highway Terrain
Construction Type
Radial
Features
Tire Size
LT245/75R17/E 118S
Brand
BF Goodrich
Vehicle Type
Light Truck
Tire Width
245 mm
Tire Aspect Ratio
75
Wheel Diameter
17 in
Warranty Distance
50000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
S
Has Warranty
Y
Tire Type
Light Truck & SUV Tires
Tire Load Index
121
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
0
Tire Treadwear Rating
0
Tread Depth
Assembled Product Weight
49.67 lb
Model
All-Terrain T/A KO2 | 26470
Manufacturer Part Number
Manufacturer
Michelin North America Inc.
Assembled Product Dimensions (L x W x H)
32.00 x 32.00 x 11.00 in