Atturo Trail Blade X/T All-Terrain Tire – LT275/65R20 LRE 10PLY
SKU: WM_597185152 Category:
Description
About this item
Product details
Atturo Trail Blade X/T LT275/65R20 126/123Q E
OVERVIEW
    • Stylish “Knife Blade” design on sidewall provides aggressive looks
    • Rim guard protects wheels and sidewalls from curb damage
    • Smaller center blocks improve traction and handling performance on paved roads
    • Backed by a 45,000 mile limited manufacturer tread life warranty
  • Size: LT275/65R20
  • Load Range: E
Specifications
More details
Tire Diameter
20 in
Tire Terrain
All-Terrain
Construction Type
Radial
Features
Fits Multiple Makes And models
Tire Size
275/65R20
Brand
Atturo
Vehicle Type
Light Truck
Tire Width
275 mm
Tire Aspect Ratio
65
Wheel Diameter
20 in
Warranty Distance
45000 miles
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
Q
Has Warranty
Y
Tire Type
Passenger Car Tires
Tire Load Index
126
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
540 A B
Tire Traction Rating
A
Tire Treadwear Rating
540
Tread Depth
17.5 mm