Atturo Trail Blade MTS Mud Terrain LT33X13.50R20 121Q F Light Truck Tire
SKU: WM_1106223442 Category:
Product details
Atturo Trail Blade MTS LT33X13.50R20 121Q F
OVERVIEW
    • Shoulder tread with horizontal and V-shaped sipes enhance traction on wet roads
    • Sidewall features an aggressive, Quartermaster’s QTR-5 karambit knife inspired design
    • Shoulder blocks strengthen traction in loose surfaces
    • Built-in stone ejectors promote self-cleaning
    • Pattern-embossed shoulder blocks distort sound waves for a quieter ride
  • Size: LT33X13.50R20
  • Load Range: F
Tire Diameter
20 in
Tire Terrain
Mud Terrain
Features
Wet or Dry, Low Maintenance, All-Weather
Tire Size
33X13.50R20
Brand
Atturo
Tire Width
13.5 in
Tire Aspect Ratio
50
Wheel Diameter
20 in
Warranty Distance
0 miles
Tire Speed Rating
Q
Tire Type
Light Truck Tires
Tire Load Index
121
Uniform Tire Quality Grade (UTQG)
0
Tire Treadwear Rating
0
Tread Depth
16.7 in