2-Pk Trailer Tire On Rim Bias Ply ST175/80D13 175/80 LRC 5-4.5 Black Spoke Wheel
SKU:
WM_165664435
Category: TIRENOADS
Description
About this item
Product details
- Pre-Mounted Trailer Tires & Wheels
- 2-Pack Trailer Tires & Rims Bias Ply 175/80D13 Load C 5-4.5″ Black Spoke 13″
- Tire Size: 175/80D13
- Aspect Ratio: 80
- Section Width: 175
- Load Range: C
- Tire Weight Rating: 1360 Lbs.
- Maximum Pressure: 50 PSI
- Tire Composition: 6 Ply
- Tread Depth: 7.8/32″
- Sidewall Description: BSW
- Speed Index: M
- Load Index: 91/87
- Internal Tire Type: Tubeless
- Rim Size: 13″ X 4.5″
- Bolt Configuration: 5 Lug 4.5″ Center
- Offset: 0″
- Center Bore: 3.19″
- Rim Construction: Steel
- Rim Style: Spoke
- Rim Color: Black
- Wheel Hub Diameter: 6.50″
- Lug Value Hole: 0.45″
- Hub Stud Size/Nut Requirement: 1/2″-20 60 Degree Cone Nut
- Warranty: Two Years
- Pack Quantity: 2-Pack
- Tire Size: 175/80D13 Load Range: C
- Tire Weight Rating: 1360 Lbs. Max. Pressure: 50 PSI
- Bolt Configuration: 5 Lug 4.5″ Center – See diagram for fitment
- Top Quality Tire – 2 Year Limited Warranty With Free Roadside Assistance
- Assembled in America With Parts Sourced Around the World
- Reinforced Square Shoulder Tread For Optimum Road Contact
- Variable Tread Pitch For Reduced Road Noise
Specifications
More details
Tire Diameter
13 in
Tire Terrain
Highway Terrain
Construction Type
Radial
Tire Size
175/80D13
Brand
eCustomRim
Vehicle Type
Trailer
Tire Width
175 in
Tire Aspect Ratio
80
Wheel Diameter
13 in
Tire Season
All-Season
Tire Speed Rating
M
Tire Type
Trailer Tires
Tire Load Index
91
Tread Depth
0.24 in